Tasarım Beceri Atölyeleri Tanıtım Filmi

Tasarım Beceri Atölyeleri Tanıtım Filmi

Milli Eğitim Bakanlığı, “Tasarım-Beceri Atölyeleri”nin tanıtımı amacıyla video hazırladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk videoda, “Bu atölyeler sizin çocuklar” mesajını verdi.

 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, 2023 Eğitim Vizyonu’nda ortaya konulan paradigma değişimini tetikleyecek TBA’ları tanıtmak amacıyla video hazırlandı.

Yaşam, spor, sanat, bilim ve kültür başlıklarında atölyelerdeki faaliyetlerin gösterildiği videoda, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da öğrencilerle birlikte atölyeden çekilmiş görüntüleri yer aldı.

Görüntülerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çocuklara şöyle seslendi:

“Bu atölyeler sizin çocuklar. Haydi yeteneklerinizi bu atölyelerde keşfedin. Düşünmek, tasarlamak, üretmek için. Açılmamış kanatların genişliği bilinmez. Açalım kanatlarını çocuklarımızın. Vakit gelmiştir.”

Okulların açık öğrenme alanları olacak

Bakanlıkça bazı okullarda pilot uygulama olarak başlatılan TBA’lar, öğrencilerin birlikte etkileşimli öğrenmelerini sağlayan, sınıfın sınırlılıklarından arınmış, okulların açık öğrenme alanları olacak.

Türkiye geneline yaygınlaştırılması planlanan uygulama ile okullarda “sanat”, “bilim”, “spor”, “kültür” ve “yaşam” başlıklarında, “ahşap ve metal” “görsel sanatlar”, “müzik”, “drama ve eleştirel düşünce”, “tabiat ve hayvan bakımı”, “yaşam becerileri”, “açık hava sporları”, “salon sporları”, “FeTeMM (Fen, Teknoloji, Matematik, Mühendislik)” ile “yazılım ve tasarım” alanlarında atölyeler kurulacak.